Slide background
Record national nedoborat

pentru saltul de la 10.000 m

Slide background

Primul general

parașutist al României

Slide background
Inventatorul complexului

de parașute BG7M- BG3M

General paraşutist Grigore Baştan

Grigore Baștan (n. 23 ianuarie 1922, Coșcodeni, județul Bălți, România – d. 8 februarie 1983, București) a fost un generalromân, care a îndeplinit funcțiile de comandant al primului batalion de parașutiști și președinte al Comisiei Centrale de Parașutism din România.
A făcut parte din prima promoție de parașutiști ai României înființată în timpul celui de-al doilea război mondial la ordinul generalului Ion Antonescu. A participat la eliberarea de sub ocupație nazistă a aeroportului Băneasa și a zonei de nord a Bucureștiului.

A inventat parașutele BG7M (parașuta principală Baștan Grigore 7 Militară) și BG3M (parașuta de rezervă Baștan Grigore 3 Militară) care se află în dotarea trupelor de parașutiști din România.

La 20 august 1970 a stabilit recordul național de parașutare de la 10.000 de metri, cu o cădere liberă de aproximativ 7.000 de metri. Recordul, rămas nedoborât, a fost realizat utilizând cele două modele de parașute gândite și proiectate el – BG7M și BG3M. Inventator și deținător de record național, Grigore Baștan a fost primul general parașutist al României. Generalul-maior Grigore Baștan a îndeplinit funcțiile de comandant al Trupelor de Parașutiști și locțiitor pentru Parașutiști al Comandantului Aviației Militare.

În semn de prețuire a rolului său la dezvoltarea parașutismului în România, Aeroclubul “Șoimii Bucovinei” din Suceava a primit denumirea de Aeroclubul „Grigore Baștan”. Aeroclubul îi pregătea atât teoretic, cât și practic pe amatorii de parașutism, planorism, zbor cu balonul și zbor cu motor. Sediul aeroclubului este pe Str. Dragoș Vodă 12, iar terenul de zbor în orașul Salcea, unde se află și aeroportul Suceava

Biografie

Studii:

A absolvit:
- Şcoala de paraşutişti (iunie-octombrie 1941)
- Şcoala de Subofiţeri de Infanterie de pe lângă Regimentului de Gardă al Conducătorului Statului-detaşat la Şcoala de Subofiţeri Pionieri (octombrie 1942-septembrie 1943),
- Cursul de pregătire educatori E.C.P. de companii la Centrul de Instrucţie E.C.P. Breaza (octombrie 1945-februarie 1946),
- Şcoala de lectori superiori ai D.S.P.A. de pe lângă Academia Militară Generală (februarie-august 1949),
- Cursul scurt de observatori aerieni pentru ofiţeri politici de pe lângă Centrul de Instrucţie al Forţelor Aeriene (iunie-decembrie 1950)
- Cursul academic superior de pe lângă Academia Militară Generală (decembrie 1953-septembrie 1954)
- Academia Militară Generală (octombrie 1964-august 1967).

Grade:

Soldat-23 aprilie 1939
- fruntaş-1 mai 1939
- caporal-15 septembrie 1939
- sergent-15 octombrie 1940
- sergent major (adjutant stagiar)-1 septembrie 1943
- adjutant paraşutist-23 august 1945
- adjutant major-2 octombrie 1948, sublocotenent-30 decembrie 1948
- locotenent-23 august 1949, locotenent major-30 decembrie 1949
- căpitan – 2 mai 1951
- maior – 24 mai 1952
- locotenent colonel-21 iulie 1955
- colonel-30 decembrie 1961
- general maior (general de brigadă)-6 mai 1971, trecut în retragere-7 martie 1979.

Funcţii:

Voluntar în Centrul de Instrucţie al Aeronauticii (15 decembrie 1938), puşcaş în Compania trupă din cadrul Şcolii Militare de Pilotaj (23 aprilie 1939), în Compania de paraşutişti (octombrie 1941-septembrie 1942), subofiţer cu armamentul în Compania 8 Paraşutişti (decembrie 1943), comandant secund al Plutonului de acţiuni speciale din Batalionul 4 Paraşutişti (1944) devenit Batalionul 4 Pază (octombrie –decembrie 1944), comandant pluton în Compania 32 Pază (decembrie1944-aprilie 1945) şi Grupul 2 Aviaţie de legătură (aprilie-mai 1945), secretar la Biroul I din Secţia I a Statului Major al Aerului (mai-octombrie 1945), comandant secund pentru E.C.P. de companie la Regimentul 1 Transmisiuni aero (februarie 1946-februarie 1947), detaşat la Atelierul Auto al Grupării Depozitelor de Aviaţie nr. 2 (februarie 1947-septembrie 1948) şi Şcoala Militară de Pilotaj (septembrie-decembrie 1948), locţiitor politic al cdt. Centrului de Instrucţie al Aviaţiei (decembrie 1948-februarie 1949), instructor de partid (septembrie 1949-aprilie 1950), şef Birou organizare şi instructaj (februarie-mai 1950) şi ofiţer cu planificarea muncii politice în Direcţia Politică a C.F.A.M. (septembrie-octombrie 1950), şef de stat major al Batalionului 1 Paraşutişti (noiembrie 1950-aprilie 1952), şef de stat major (aprilie-decembrie 1952) şi girant cdt. (martie-iunie 1951, decembrie 1951-iulie 1952), comandant al Batalionului 597 Paraşutişti (iulie-decembrie 1952), comandant al Regimentului 246 Desant-Paraşutare (decembrie 1952-septembrie 1955), Batalionului 1025 Desant-Paraşutare (septembrie 1955-februarie 1959), Batalionului 36 Desant-Paraşutare (februarie 1959-iulie 1963) şi Regimentului 60 Paraşutişti (iulie 1963-octombrie 1964).
Locţiitor pentru Desant aerian al şefului de stat major al Armatei a 2-a (octombrie 1967-august 1969), locţiitor şef Secţie P.L., Infanterie, V.M. şi Desant-Paraşutare al comandantului Comandamentului Infanteriei şi Tancurilor (august 1969-februarie 1973), locţiitor pentru Desant Paraşutare al comandantului C.A.A.T (februarie 1973-mai 1977) şi al comandantului Aviaţiei Militare (mai 1977-martie 1979).

Decoraţii:

Toggle Content goes here

Medalia „Eliberarea de sub jugul fascist” (1950), Medalia „A 5-a aniversare a R.P.R.” (1952), Ordinul „Steaua R.P.R.” (1953), Medalia „10 ani de la înfiinţarea primelor unităţi ale Armatei R.P.R.” (1953), Medalia „Meritul militar” cls. a II-a (1953), Medalia „Meritul militar” cls. a I-a (1954), Ordinul „Muncii” clasa a III-a (1957), Medalia „Virtutea ostăşească” (1959), Ordinul „Meritul militar” cls. a III-a (1959), Medalia „40 de ani de la înfiinţarea P.C.R.” (1961), Ordinul „23 August” cls. a V-a (1964), Ordinul „Meritul militar” cls. a II-a (1964), Medalia „A XX-a aniversare a Forţelor Armate ale R.P.R.” şi „A XX-a aniversare a eliberării patriei” (1964), Medalia „A XXV-a aniversare a eliberării patriei” (1969), Ordinul „Meritul militar” cls. I-a (1969), Medalia „A 50-a aniversare a P.C.R.” (1971), Medalia „25 de ani de la proclamarea Republicii ” (1972), Medalia „30 de ani de la eliberarea României de sub dominaţia fascistă” (1974) şi Medalia „A XXX-a aniversare a Zilei Armatei R.S.R.” (1974).
A efectuat 677 lansări cu paraşuta în toate condiţiile meteo, pe apă, pe timp de iarnă, în zone muntoase şi de mare altitudine. Este deţinător al recordului naţional de altitudine la saltul cu paraşuta, efectuat de la înălţimea de 10.000 m, în ziua de 20 august 1970.

Invenţii şi inovaţii:

- Certificatul de autor nr. 281/41559 din 26 octombrie 1961 pentru “Dispozitivul de largare a paraşutei” (Brevet de invenţie nr. 2458 din 9 iulie 1960, în colaborare cu ing. Marcel Feinstein) eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii,
- Certificatele de inovator nr. 74 din 12.10.1959 pentru “Dispozitivul de detaşare rapidă a paraşutei în aer sau la sol” (în colaborare cu ing. Marcel Feinstein) şi nr. 74 din 30.11.1963 pentru “Confecţionarea unei paraşute de siguranţă (abdomen) cu calităţi aerodinamice superioare şi la un preţ de cost scăzut faţă de paraşuta de siguranţă Aurel Vlaicu” (în colaborare cu cpt. Ion Enache), eliberate de M.F.A.
- Certificat de inovator nr. 1 din 06.08.1969 pentru Inovaţia “T.P.-160 – Paraşută abdomen de siguranţă şi T.P.-161 – Paraşuta de spate (specială) pentru lansarea desantului aerian echipat complet”, eliberat de M.F.A.
- Certificat de inovator nr. 107 din 1978 pentru “Paraşuta principală pentru desant BG-7M şi Paraşuta de siguranţă BG – 3M” eliberat de M.Ap.N.